חדשות

עדות מוקדמת ליעילות חיסון HPV במניעת סרטן בגברים ובנשים

מחקר עוקבה רטרוספקטיבי שחקר את יעילות החיסון במניעת סרטן הקשור לנגיף הפפילומה מצא ראיות למניעת מספר סוגים של גידולים ממאירים ודיספלזיה קדם ממאירה הנגרמת על ידי HPV

חיסון נגד נגיף הפפילומה האנושי, HPV (צילום: אילוסטרציה)

מחקר חדש מצביע על כך שהחיסון נגד נגיף הפפילומה (HPV) מונע סרטן בגברים, כמו גם בנשים. מדובר במחקר עוקבה רטרוספקטיבי שחקר את יעילות החיסון במניעת סרטן הקשור לנגיף ומצא ראיות למניעת מספר סוגים של גידולים ממאירים ודיספלזיה קדם ממאירה הנגרמת על ידי HPV. המחקר הוצג בשבוע שעבר במפגש השנתי של האגודה האמריקאית לאונקולוגיה קלינית (ASCO) שפרסמה הודעה לעיתונות בנושא.

החוקרים ערכו מחקר עוקבה רטרוספקטיבי גדול – בקרב יותר משלושה מיליון איש, באוכלוסיית חולים בין הגילאים 9 עד 39 שנים שנבחרו מתוך רשת מחקרי בריאות. המטופלים נבחרו על סמך מפגשים רפואיים שבהם ניתן חיסון בין 1 בינואר 2010 ל-31 בדצמבר 2023. החולים חולקו לשתי קבוצות: אלה שחוסנו ל-HPV לפחות חמש שנים לפני כן ואלה ללא היסטוריה של חיסון נגד HPV.

החוקרים מצאו שאצל גברים שחוסנו נגד הנגיף (n=760,540) היה סיכוי נמוך יותר לפתח סרטן הקשור ל-HPV, סרטן הפה והגרון, בהשוואה לאלה שלא היו מחוסנים. הסיכון היה נמוך בכ-54%. הירידה בסיכון נבעה בעיקר מירידה משמעותית של כ-56% בשכיחות סרטן הראש והצוואר.

נשים שחוסנו נגד HPV היו בעלות סיכון נמוך יותר לפתח סרטן צוואר הרחם (ירידה של כ-29%) וסרטנים הקשורים ל-HPV באופן כללי (ירידה של כ-27%), לעומת נשים שלא קיבלו את החיסון. נשים מחוסנות היו בעלות סיכון נמוך יותר לפתח נגעים טרום סרטניים (דיספלזיה) בדרגה גבוהה בצוואר הרחם (ירידה של כ-56%) ונגעים סרטניים מוקדמים (קרצינומה אין סיטו) בצוואר הרחם (ירידה של כ-58%).

עם זאת, לא נמצא הבדל משמעותי סטטיסטית בסיכון לסרטן הראש והצוואר או סרטן הפות/פי הטבעת בין נשים מחוסנות לבין אלו שלא חוסנו.

לסיכום, המחקר מצא כי חיסון נגד נגיף ה-HPV מפחית משמעותית את הסיכון לפתח מספר סוגי סרטן הקשורים לנגיף, במיוחד סרטן הראש והצוואר בגברים וסרטן צוואר הרחם בנשים, כמו גם נגעים טרום סרטניים בצוואר הרחם. עם זאת, לא נמצאה השפעה משמעותית על סיכון לסרטן הראש והצוואר או סרטן הפות/פי הטבעת בקרב נשים.

ד"ר ג'וזף קארי, מנתח ראש-צוואר במרכז הסרטן סידני קימל בפילדלפיה, שעמד בראש המחקר, אמר למגזין TIME, כי "אנחנו חושבים שהתועלת המקסימלית מהחיסון תתרחש בפועל בשניים או שלושה עשורים הבאים".

במחקר השני, החוקרים בדקו את שיעורי החיסון נגד HPV אצל בני נוער ומבוגרים צעירים בארה"ב. נמצא כי מ-2011 עד 2020, שיעורי החיסונים עלו מ-38% ל-49% בקרב נשים, ובקרב גברים מ-8% ל-36%.

נציין כי לאחרונה אישר מינהל המזון והתרופות האמריקאי (ה-FDA) שימוש בבדיקה עצמית לזיהוי הנגיף, במסגרת הניסיון להפחית חסמים לבדיקה. האישור של ה-FDA הוא הרחבה להתוויות לשימוש של בדיקות לזיהוי של נגיף הפפילומה האנושי בדגימות צוואר הרחם שנאספות במסגרת טיפול רפואי על ידי רופא, וכעת יישלחו על ידי הנבדקת בעצמה למעבדה.

ההתוויות המורחבות מאפשרות למטופלת לאסוף בעצמה ספוגית נרתיקית במסגרת טיפול רפואי ולשלוח אותה למעבדה. את התוצאות מקבל הרופא שלה. "האישורים לשימוש בדגימות נרתיק שנאספו עצמאית עם בדיקות HPV אלו הם הדוגמה האחרונה למחויבות המתמשכת של ה-FDA להרחיב את אפשרויות הסקר לסרטן צוואר הרחם", נכתב.

נושאים קשורים:  חיסון HPV,  חיסונים,  פפילומה,  מחקרים,  מניעת סרטן,  חדשות
תגובות