חדשות

מאז תחילת המלחמה: ירידה חדה בשיעורי המתחסנים לשפעת

בקופות החולים מדווחים על 20%-30% פחות מתחסנים יחסית לשנה שעברה | לאור העומסים הקיימים והצפויים בבתיה"ח, בקופות קוראים לציבור לשמור על עורף בריא, להתחסן ולמנוע תחלואה

חיסון נגד שפעת. ירידה כללית באחוזי התחסנות, בעיקר בקרב קבוצות הסיכון בגילאי 65 ומעלה. צילום: אילוסטרציה

ההיענות לחיסוני שפעת עדיין נמוכה ובקופות החולים ובארגוני בריאות קוראים לציבור להתחסן כדי להימנע ממחלה שתכביד עוד יותר על מערכת הבריאות.

מבצע חיסוני השפעת החל השנה בראשית ספטמבר ובקופת החולים מכבי מדווחים כי עם תחילת המבצע היו אחוזי ההתחסנות גבוהים. אולם, עם תחילת המלחמה החל אחוז המתחסנים לרדת משמעותית לרמה של 20% פחות יחסית לאשתקד.

בקופת החולים לאומית אומרים כי עד כה התחסנו רק כ-10% מהמבוטחים ובניסיון להגדיל את מספר המחוסנים יצאה הקופה בשבוע שעבר במבצע חיסונים נגד שפעת במרפאות הניידות ובבתי המלון בהם שוהים המפונים.

נתונים נמוכים נרשמו גם בקופת החולים מאוחדת. "לצערנו, אנחנו עדים השנה לירידה כללית באחוזי התחסנות, בעיקר בקרב קבוצות הסיכון בגילאי 65 ומעלה (כ-30%) וגם אחוזי ההתחסנות בקרב תינוקות וילדים מאוד נמוכים. לעומת זאת, בקרב נשים הרות ניתן לראות דווקא עלייה של 17% בהיענות להתחסנות לשפעת בהשוואה לשנה שעברה", מסר ד"ר רוני פרבר, מנהל מחלקת בריאות הציבור ב"מאוחדת". הוא קרא לציבור להתחסן: "בימים אלה, כשהמדינה נמצאת במלחמה, חשוב לשמור על עורף בריא וחזק וההתחסנות חשובה בקרב כלל האוכלוסיה, בדגש על אוכלוסיות בסיכון, כדי למנוע הדבקה ותחלואה".

האחות הראשית של "מכבי" תמי אלקלעי, הסבירה את חשיבות ההתחסנות לשפעת השנה יותר מבעבר: "כעת, יותר מתמיד, יש לנו תפקיד חשוב בצמצום תחלואת חורף עתידית ושמירה על עורף חזק ובריא בכלל ובפרט בימי המלחמה וזאת לאור העומסים הקיימים והצפויים בבתי החולים. אנו קוראים לציבור הרחב להגיע ולהתחסן נגד נגיף השפעת, ובדגש לאוכלוסיה בסיכון, לרבות: גילאי 65 ומעלה, נשים בהריון, ילדים וחולים כרוניים״.

בקופת החולים כללית התחסנו עד כה יותר מ-507,000 מטופלים. הקופה שלחה מסרונים ומיילים למבוטחיה ובמקביל פתחה מרפאות במלונות שבהם שוהים יותר מ-120,000 מפונים מבתיהם ואחיות הקופה מחסנות גם שם. באילת ובים המלח נפתחו תחנות טיפות חלב בהן, בין השאר, ניתנים חיסונים לשפעת. בנוסף, אחיות המחוזות צפון, שרון ושומרון יוצאות אף הן למלונות על מנת לחסן כל מי שרוצה גם אם אינו מבוטח של הקופה.

האגודה למלחמה בסרטן הצטרפה אף היא לקריאה וקראה לחולי סרטן להתחסן בקופות החולים נגד שפעת ונגד תת הזנים החדשים של זן האומיקרון (קורונה).

באגודה הדגישו כי שפעת היא מחלה נגיפית המאופיינת בהתפרצויות עונתיות בהיקף גדול ולחולי סרטן, ובמיוחד אלה שנמצאים בעיצומם של טיפולים כימותרפיים, ישנה נטייה מוגברת ללקות בסיבוכי המחלה. במקביל הם גם חשופים לסיכון מוגבר לסיבוכים בריאותיים כתוצאה מתחלואה בקורונה.

פרופ' משה מיטלמן, יו"ר האגודה למלחמה בסרטן, מסר: "חשוב לא להזניח את שירותי הבריאות החיוניים לרבות חיסונים וטיפול רפואי לפי הצורך. המערכת החיסונית של החולים הנמצאים בטיפולים אונקולוגיים פגיעה יותר לשפעת ולקורונה לעומת שאר האוכלוסיה. הידבקות באחת מהן עלולה להביא לסיבוכים ולאשפוז ואף חלילה למוות. הוכח מחקרית כי התחסנות של אוכלוסיה בסיכון מפחיתה אשפוזים, סיבוכים ואף תמותה, ואנו ממליצים לחולי הסרטן להתחסן על מנת שגופם יחל ביצירת נוגדנים. במקרה של ספק או התלבטות - מומלץ להיוועץ ברופא המטפל".

נושאים קשורים:  חיסונים,  שפעת,  חיסון לשפעת,  קופות החולים,  חדשות
תגובות