חדשות

חיסוני הקורונה המעודכנים הגיעו לקופות החולים

החיסונים החדשים, מתוצרת "מודרנה", הם נגד תת הזנים החדשים של זן האומיקרון | החיסונים מאושרים לכלל האוכלוסיה מגיל שישה חודשים ומעלה ללא קשר לסוג החיסון או למספר המנות בעבר

תרכיב החיסון נגד נגיף הקורונה של חברת מודרנה. צילום: שאטרסטוק

חיסוני הקורונה הגיעו הבוקר (ג') לקופות החולים וממחר ניתן יהיה להגיע ולהתחסן בקופות החולים. כך נמסר ממשרד הבריאות.

החיסונים החדשים, מתוצרת "מודרנה", מאושרים לכלל האוכלוסיה מגיל שישה חודשים ומעלה ללא קשר לסוג החיסון או למספר המנות בעבר. הוריאנטים הדומיננטיים בישראל הם תתי זנים של האומיקרון.

על פי המידע שמפרסם משרד הבריאות ביום שבת היו 843 חולי קורונה בישראל, 389 מהם מאושפזים, 87 מתוכם במצב קשה, 26 במצב קריטי. ממוצע המאומתים השבועי נמצא בירידה והוא עמד בשבוע של 1 עד 10 באוקטובר על 109 מקרים.

במשרד הבריאות מדגישים "כי החיסון משפר את המוגנות לנגיף הקורונה ומגן מפני תחלואה קשה" וממליצים לציבור ובעיקר לאוכלוסיות בסיכון להגיע ולהתחסן, גם בעתות חירום.

בתוך כך, אגודה למלחמה בסרטן קוראת לציבור חולי וחולות הסרטן לגשת לקופות החולים ולקבל את החיסונים נגד שפעת ונגד תת הזנים החדשים של זן האומיקרון. באגודה מסבירים כי גם בתוך האיום הבטחוני, במצב של מלחמה, חשוב לקבל את שירותי הבריאות החיוניים, לרבות חיסונים שגרתיים וטיפול רפואי לפי הצורך. ניתן לקבל את החיסון נגד קורונה באותו ביקור שבו מקבלים חיסון נגד שפעת או בכל מרווח זמנים בין החיסונים.

באגודה ציינו כי "מחלת השפעת היא מחלה נגיפית המאופיינת בהתפרצויות עונתיות בהיקף גדול. לחולי וחולות מחלות סרטן, ובמיוחד כאלה שנמצאים בעיצומם של טיפולים כימותרפיים, ישנה נטייה מוגברת ללקות בסיבוכי מחלת השפעת. במקביל, הם גם חשופים לסיכון מוגבר לסיבוכים בריאותיים כתוצאה מתחלואה בקורונה".

פרופ' משה מיטלמן, יו"ר האגודה למלחמה בסרטן, הסביר "המערכת החיסונית של החולים הנמצאים בטיפולים אונקולוגיים פגיעה יותר לשפעת ולקורונה לעומת שאר האוכלוסיה. הידבקות באחת מהן עלולה להביא לסיבוכים ולאשפוז ואף חלילה למוות. הוכח מחקרית כי התחסנות של אוכלוסיה בסיכון מפחיתה אשפוזים, סיבוכים ואף תמותה, ואנו ממליצים לחולי הסרטן להתחסן על מנת שגופם יחל ביצירת נוגדנים. במקרה של ספק או התלבטות - מומלץ להיוועץ ברופא המטפל".

את החיסון ניתן לקבל בכל קופות החולים ללא תשלום. ביום קבלת החיסון ייתכן שיופיעו כאב מקומי קל, נפיחות באזור ההזרקה, אודם או חום, אך תופעות אלה צפויות לחלוף בתוך יום.

נושאים קשורים:  חיסונים,  חיסון לקורונה,  חדשות,  קופות החולים
תגובות