חדשות

חוסן פעמיים נגד אבעבועות הקוף ונדבק במחלה

מקרה חדש של אבעבועות הקוף, מאז אוקטובר אשתקד, אובחן בבית החולים איכילוב בגבר בשנות ה-50 ששב ארצה מפורטוגל | משרד הבריאות: "סימני המחלה אצל אנשים שחוסנו הם קלים יותר - חשוב להתחסן"

אבעבועות הקוף. צילום: שאטרסטוק

משרד הבריאות הודיע הבוקר (ה') כי ישראלי שחוסן פעמיים נגד אבעבועות הגוף נדבק במחלה. האיש, בשנות ה-50, אובחן בבית החולים איכילוב בתל אביב, לאחר ששב מפורטוגל. מצבו הוגדר קל והוא שוחרר לבידוד בביתו. מהחקירה האפידמיולוגית עולה כי אין אנשים נוספים שהיו במגע עם הגבר ושנחשפו לנגיף.

זהו מקרה ראשון של אבחון במחלה מאז אוקטובר 2022. מספר המקרים של אבעבועות הקוף המדווחים בישראל עד לסוף אוקטובר 2022 עומד על 262 מטופלים עם אבעבועות הקוף. ההערכה היא שהחיסונים שקיבל הם שמנעו תסמינים קשים. התפרצות מחלה למרות חיסון היא מקרה נדיר והיא עלולה להעיד של שינוי בזן, אך אין ודאות ביחס לכך עדיין.

באתר משרד הבריאות מציינים כי ברחבי העולם אובחנו יותר מ-57,000 מקרים של חולים באבעבועות הקוף במספר רב של מדינות. בשלב הזה, רוב המקרים שאובחנו הם בקרב גברים המקיימים יחסי מין עם גברים, אך חשוב לציין כי גורם הסיכון להדבקה הוא מגע קרוב והדוק מכל סוג שהוא, ולא נטייה מינית.

במשרד הבריאות מבהירים כי על אף שהגבר חוסן בעבר כנגד אבעבועות הקוף, מומלץ לאנשים בסיכון גבוה להתחסן נגד הנגיף: החיסון יעיל מאוד, ובעיקר אם משלימים שתי מנות חיסון אך לעתים גם אנשים מחוסנים עלולים להידבק במידה שהעומס הנגיפי של מי שבאים איתו במגע הוא גבוה. עם זאת, סימני המחלה אצל אנשים שחוסנו הם קלים יותר. לכן, חשוב להתחסן, ובעיקר לקראת חודשי הקיץ ועונת הנסיעות לחו"ל.

משרד הבריאות קרא בפברואר השנה לכל מי שהתחסן בחיסון הראשון לאבעבועות הקוף, וחלפו לפחות ארבעה שבועות, להגיע לקבלת החיסון השני בקופות החולים. בנוסף קוראים לכל מי שחושד שמתפתח אצלו תסמינים היכולים להתאים לאבעבועות הקוף: חום או פריחה שלפוחיתית (אפילו שלפוחית אחת) היכולה להופיע גם באזור איברי המין, יחד עם הקשר אפידמיולוגי מתאים (היה במגע פיזי קרוב עם אדם עם תסמינים) - יפנה לבדיקה בבתי החולים ובקהילה.

על פי הנחיות ארגון הבריאות העולמי, חולים במחלה ומי שהוגדר כמגע קרוב נדרשים להימנע מטיסות כל עוד יש סכנה להדבקה.

נושאים קשורים:  אבעבועות הקוף,  חיסונים,  חדשות,  איכילוב,  משרד הבריאות
תגובות
אנונימי/ת
23.06.2023, 10:10

חחחחחחחחח נדבק למרות שחוסן ...
מסקנה : " אם הוא לא היה מחוסן מצבו היה גרוע יותר לכן חשוב להתחסן "
הפכנו מאנשי מדע לאנשים פנאטים ללא ביקורת וחשיבה עצמאית ...
עצוב , לא פלא שאמון הציבור בשפל של כל הזמנים

24.06.2023, 09:00

מנסה להבין על מה מתבססות ההערכות?
לפני שמשקיעים עוד כספי ציבור בנושא חיסון Mpox (מסוג Jynneos או בכלל), אשמח לדיווח - האם קיים ואיפה פורסם הניסוי הקליני המבוקר שהראה תועלת קלינית (לא מעבדתית) בחיסון בני אדם נגד Mpox ?
ומציע להציץ גם בסטטיסטיקה העולמית:
https://ourworldindata.org/explorers/monkeypox