חדשות

פורסמו הקריטריונים לקבלת חיסון נגד אבעבועות הקוף

החיסון יינתן לגברים מעל גיל 18 הנמצאים בסיכון גבוה להיחשף לאבעבועות הקוף ובין הזכאים: גברים שמקבלים טיפול מונע נגד HIV או גברים המאובחנים עם HIV ועם מחלת מין פעילה

פריחה שלפוחיתית, אבעבועות הקוף. צילום: שאטרסטוק

משרד הבריאות פרסם היום (ב') מסמך מפורט ובו ההנחיות לחיסון נגד נגיף אבעבועות הקוף – מי מועמד לקבלו ובאילו תנאים. משלוח של כ-5,000 מנות חיסון ראשונות מההזמנה הישראלית, הכוללת לפי שעה 10,000 מנות חיסון, צפוי לנחות בהמשך השבוע בנתב"ג.

לפי המסמך הרשמי שהפיץ משרד הבריאות, כך דיווחה ענבר טויזר בערוץ 12, החיסון יינתן לגברים מעל גיל 18 הנמצאים בסיכון גבוה להיחשף לאבעבועות הקוף. מתוכם, גברים שנולדו לאחר 1980 ומקבלים טיפול למניעת הידבקות ב-HIV או גברים שנולדו החל משנת 1980 המאובחנים עם HIV וגם אובחנו החל מתאריך 1.1.2022 עם מחלת מין פעילה אחרת: עגבת, כלמידיה או זיבה, יזכו לקבל את החיסון נגד אבעבועות הקוף ובלבד שהאבחון מתועד בתיק הרפואי שלהם.

משרד הבריאות הודיע כי הוא נערך זה שבועות לטיפול בהתפשטות אבעבועות הקוף בישראל וגם נקט בצעדים לאיתור חולים שנמצאים כבר בארץ, לצד מניעת ההדבקה וטיפול בנדבקים. המידע המצטבר בעולם נמצא במעקב וישראל בקשר עם רשויות הבריאות במדינות השונות בכל הנוגע להתמודדות עם המחלה. כמו כן, נעשתה היערכות של המעבדות לזיהוי המחלה.

בהתאם להתוויות האמורות במסמך משרד הבריאות, קופות החולים יזמנו את המתחסנים. אישור למתן החיסון יינתן על ידי גורם מרכזי בכל קופה. בדיקה לאבחון הנגיף תינתן על ידי רופא המשפחה או הרופא המטפל במרפאות באזורים מרכזיים בארץ.

ד"ר רועי צוקר, מומחה למחלות זיהומיות וראש תחום רפואת להט"ב ב"כללית", מצוטט בדיווח: "תמונת המצב בישראל היא שיש עתה 105 מקרים מאובחנים - מספר נמוך בשלב זה. אם נפעל נכון, ניתן למנוע התפרצות גדולה יותר תוך מיקוד המאמצים ונקיטת פעולות מניעה המבוססות על אבחון מהיר, בידוד של מי שנדבקו וחיסון לאוכלוסיות בסיכון כחלק מהטיפול המונע. מטופלים עם ממצאים הכוללים שלפוחיות חדשות על פני הגוף, פריחה, הגדלת בלוטות הלימפה, נמצאים בסיכון להדבקה. הרופא המטפל בהם יפנה אותם תחילה לבדיקה".

נושאים קשורים:  אבעבועות הקוף,  חדשות,  חיסונים,  HIV,  מחלות מין
תגובות