מחקרים COVID-19

ממצאי מחקרים ישראליים: זני הנגיף החדשים מדביקים יותר ילדים

שני מחקרים שנערכו בארץ ופורסמו בכתבי עת רפואיים מדגישים את חשיבות החיסון בילדים | מנהל אגף הילדים ב"מעייני הישועה" ומעורכי המחקר: "הזנים החדשים גם גורמים להעברה טובה יותר מילדים למבוגרים"

פרופ' אלי סומך, מנהל אגף הילדים ב"מעייני הישועה", סגן נשיא האיגוד האירופאי לרפואת ילדים. "התנהלות ועדת הסל תוביל אותנו לתכנית חיסונים שמפגרת אחרי מדינות מתקדמות בעולם" (צילום: יח"צ)

שני מחקרים שנערכו בישראל ופורסמו לאחרונה בשני כתבי עת בתחום רפואת הילדים הדגישו את חשיבות החיסון לקורונה בילדים. מחקר אחד פורסם בשבוע שעבר ב-JAMA Network Open והשני בחודש שעבר ב-The Pediatric Infectious Disease Journal.

המחקר האחד הציג כיצד התחזקה תחלואת הקורונה בילדים כאשר השתלט בארץ הזן הבריטי של הנגיף, כפי שהדבר נראה מהשוואה של עקומות התחלואה. עקומת התחלואה בילדים היתה תלולה הרבה יותר וגם שיעור ההעברה של הנגיף מילדים למבוגרים היה כפול בעת התפשטות הזן הבריטי לעומת הזנים הקודמים. במחקר האחר הראו החוקרים בנוסף כי הדבקת הילדים בתוך המשפחות היתה גבוהה הרבה יותר בעת התפשטות הזן הבריטי לעומת הזנים הקודמים.

שני המחקרים בוצעו על ידי ד"ר עידו סומך מבית החולים שניידר לילדים ופרופ' אלי סומך, מנהל אגף הילדים בבית החולים מעייני הישועה, כאשר בראשון השתתפה גם ד"ר מיכל שטיין מבית החולים הלל יפה וד"ר איזבלה קרקיס ממשרד הבריאות ובשני ד"ר אסף שרעבי מהמחלקה לרפואה דחופה, ד"ר יהב דורי שניהם מ"שניידר" וד"ר אריק סימואש מבית הספר לרפואה באוניברסיטת קולורדו בארה"ב.

פרופ' אלי סומך מסר: "נראה שככל שאנו מתקדמים באפידמיית הקורונה, הזנים היותר חדשים מדביקים יותר ילדים וכן גם גורמים להעברה טובה יותר מילדים למבוגרים. השינויים האלה מדגישים את חשיבות החיסון לילדים כנגד קורונה. בקרוב מאוד יהיו גם חיסונים לבני חמש ומעלה ולאחר מכן אפילו לילדים היותר צעירים".

נושאים קשורים:  פרופ' עידו סומך,  פרופ' אלי סומך,  חיסונים,  קורונה,  ילדים,  19-COVID,  מחקר ישראלי
תגובות
אנונימי/ת
13.09.2021, 19:40

כל כך צפוי שעם אישור החיסון לילדים הקרב גם ם יתפרסמו מחקרים תומכים בחיסון. לא קראתי את המחקר אך אני משוכנע שהוא רבוי כשלים מתודולוגיה ומוטעה
שערוריה

אנונימי/ת
13.09.2021, 21:22

לא קראתי את המחקר - רמז לאדם הגון. אך אני משוכנע שהוא רבוי? (רווי?)
כשלים מתודולוגיה ומוטעה. כמה אתה עלוב