חדשות

כיצד המונים במדיה חברתית מחליטים אם להאמין למידע רפואי מקוון?

על רקע מגיפת הקורונה, מחקר בטכניון מגלה כיצד הציבור מעריך אמינות מידע על חיסונים ומה עומד מאחורי מערכת השיקולים שלו

מידע מרשתות חברתיות. אילוסטרציה

כיצד המונים המשתמשים במדיה חברתית מחליטים אם להאמין למידע רפואי מקוון? כיצד מעריך הציבור למשל אמינות מידע על חיסונים? סוגיה זאת עמדה במרכזו של מחקר חדש שביצע צוות בטכניון בחיפה והוא התפרסם השבוע שעבר ב-Vaccine, כתב העת העוסק בנושא חיסונים.

המחקר הובל בידי ד"ר אביב שרון (המחבר הראשון של הדו"ח), פרופ' אילת ברעם צברי מהפקולטה לחינוך למדע וטכנולוגיה וד"ר אלעד יום-טוב מהפקולטה להנדסת תעשיה וניהול.

המחקר מצא הבדלים משמעותיים בין מערכות השיקולים של "הססני חיסונים" לעומת "לא הססנים" מבחינת האמינות שהם מייחסים למידע המופיע ברשת חברתית. ניתוח הממצאים התבסס על חקר פלטפורמות של שאלות ותשובות (Q&A) ועל התייחסותם של 694 משתתפים ל-600 תשובות לשאלות בנושא חיסונים שהופיעו ב-Yahoo! Answers.

קבוצת ה"לא הססנים", שאינם חשדנים כלפי חיסונים, יסמכו במידה רבה יותר על מידע המעודד חיסונים ופחות על מידע מרתיע מפני חיסון. העדפה זו נמצאה גם בקרב חברי קבוצת ה"הססנים", אך במידה פחותה בהרבה.

ה"הססנים" נוטים במידה רבה יותר להעריך את אמינות המידע על פי רמת הפירוט שלו: אם פריט המידע ארוך ומפורט, הוא נתפש כאמין יותר. העדפה זו קיימת גם בקרב חברי קבוצת ה"לא הססנים", אך במידה פחותה.

במחקר נמצאה בשתי הקבוצות העדפה דומה לטקסטים שכתבו, לפחות לכאורה, מומחים בתחום הבריאות על פני טקסטים שכתבו הורים. העדפה דומה היתה לטקסטים שכתבו הורים על פני טקסטים של אנשים שאינם מומחים ואינם הורים. לדוגמה: הטקסט הבא יזכה אצל כולם לאמינות גבוהה יחסית: "כאחות, אני יכולה לומר בביטחון מלא שאי אפשר להידבק בנגיף הפפילומה האנושי (HPV) מהחיסון נגד הנגיף".

ארגון הבריאות העולמי מדרג "הססנות כלפי חיסונים" – מונח הכולל חוסר רצון או סירוב לחסן למרות זמינותם של החיסונים - כאחד מעשרת האיומים הגדולים על בריאות האנושות. עקב כך קיים מכבר בקהילה המדעית חשש שמידע שגוי בנושא חיסונים עלול להגביר את ההססנות. זו היתה המוטיבציה לעריכת המחקר הנוכחי.

בעקבות הממצאים המליץ ד"ר שרון לרשויות המופקדות על בריאות הציבור, "לעבוד יחד עם מומחים בתחומים הרלוונטיים, עם ארגוני חברה אזרחית ועם בעלי עניין אחרים כדי לקדם הבנה הדדית של הסוגיות העומדות בבסיס ההססנות כלפי חיסונים. העיסוק בסוגיה זו ידרוש שותפויות שלא ראינו עד כה. העיקרון הזה תופס הן בזמני שגרה והן בעת משבר – בכלל זה בעת הזאת של התפרצות מגיפת הקורונה שאנחנו חווים בימים אלה".

נושאים קשורים:  רשתות חברתיות,  מידע רפואי,  חיסונים,  הטכניון
תגובות